خبرگزاری مترجم

آخرین اخبار علمی ایران و جهان

ترجمه متون ایران شناسی جزء ترجمه های خاص محسوب می گردد.

ترجمه متون ایران شناسی دارای لغات و اصطلاحات خاص خود است.

ترجمه این متون را باید مترجمی انجام دهد که در این رشته تحصیل کرده باشد یا حداقل اطلاعات بالایی در این زمینه داشته باشد.

اگر به عنوان مثال ترجمه این متون را به مترجمی بدهیم که تخصصش ترجمه متون عمومی است به احتمال زیاد ترجمه را خراب خواهد نمود.

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر در دانشگاه های ایران دانشجو می پذیرد و دارای پایان نامه است.

این رشته دارای گرایش هایی همچون ایران شناسی عمومی، ایران شناسی تاریخ، آداب و رسوم و میراث فرهنگی، اصول نسخه شناسی و مرمت نسخه های خطی و نسخه آرایی می باشد.

اگر مایلید بیشتر درباره این رشته بدانید ما را دنبال کنید.

ایران شناسی

ایران‌شناسی مطالعه فرهنگ و تاریخ ایران‌زمین را گویند. البته نمی‌توان دقیقاً تعریفی از ایران‌شناسی ارائه کرد که جامع و مانع باشد اما می‌توان به تعاریفی دست یافت که بتوان حوزه مطالعات ایران‌شناسی را با آن تشریح کرد.

ایران‌شناسی شاخهٔ منظمی از دانش است که به مطالعه دانش فرهنگی ایران از زمان باستان تا حال می‌پردازد. (شامل ایران‌شناسی کهن و ایران‌شناسی نو). این فرهنگ شامل تاریخ، ادبیات، هنر و فرهنگ ایران کهن و ایران نو و به همراه فرهنگ تودهٔ آن می‌شود. علاوه بر این به مطالعه زبان‌های ایرانی نیز پرداخته می‌شود. ایران‌شناسی محدوده جغرافیایی کشورهای امروزی ایران، افغانستان ازبکستان و تاجیکستان را شامل می‌شود.

در قرن ۱۵ میلادی سیاحان اروپایی به ویرانه‌های کاخ تخت‌جمشید و نقش‌برجسته‌های نقش رستم توجه نمودند و اولین اطلاعاتی که در این‌باره کسب شد به وسیله سفیر ونیز جیوسافات باربارو[Latin ۱] بود که در سال ۱۴۷۲ میلادی به ایران سفر کرد. گرچه حکایات سیاحان و جهانگردان اروپایی مقرون به صحت و حقیقت نبود، ولی در هر حال علاقه و توجه اروپاییان نسبت به آثار و ابنیهٔ ایران روز به روز شدیدتر می‌شد.[۱] جیوسافات باربارو سفیر حکومت ونیز در دربار اوزون حسن آق قویونلو بود که تخت جمشید را با نام «چهل منار» توصیف کرده‌است. قریب به یک سده پس از وی جفری داکت[Latin ۲] انگلیسی، در ۹۷۷ق/ ۱۵۶۹م به تخت جمشید سفر کرده، و مطلب کوتاه و اغراق‌آمیزی دربارهٔ آن باقی گذاشته‌است.[۲]

سفارش ترجمه

موضوعات: عمومی

ديدگاه خود را بيان کنيد