خبرگزاری مترجم

اولین خبرگزاری علمی ترجمه کشور

ترجمه متون مطالعات جهان جزء ترجمه های خاص محسوب می شوند.

ترجمه متون مطالعات جهان دارای لغات و اصطلاحات تخصصی هستند.

ترجمه این متون را باید به مترجمی بسپاریم که در این حوزه تخصص داشته باشد.

اگر ترجمه این متون را به مترجم متن های عمومی بدهیم قطعا ترجمه را خراب خواهد کرد زیرا تخصص زیادی در این حوزه ندارد.

این رشته در مقطع کارشناسی ارشد و بالاتر دانشجو می پذیرد.

این رشته همچنین دارای گرایش هایی چون مطالعات کشورهای آلمانی زبان، مطالعات آمریکای لاتین، مطالعات بریتانیا، مطالعات روسیه، مطالعات فرانسه، مطالعات شبه قاره هند، مطالعات آمریکای شمالی، مطالعات ژاپن، مطالعات فلسطین، مطالعات مصر، مطالعات عراق و مطالعات جنوب آفریقا می باشد.

در ادامه همراه ما باشید تا بیشتر درباره این رشته بحث کنیم.

مطالعات جهان

اندیشة راه‌اندازی مرکزی دانشگاهی برای مطالعة کشورهای جهان در ایران، نخستین‌بار در سال ۱۳۷۵ شکل‌گرفت. این ایده را دکتر سعیدرضا عاملی، استاد گروه ارتباطات دانشگاه تهران، مطرح کردند. سپس، با انتخاب همکارانی از دانشکدة علوم اجتماعی، حقوق و علوم سیاسی، ادبیات و زبان‌های خارجی، و هنرهای زیبا، با جدیت و تلاشی پیگیر حرکتی آغاز شد که نتیجه‌اش امروز در قالب دانشکدة مطالعات جهان با روندی رو به رشد، خود را نشان می‌دهد. در آن زمان در مطالعات مقایسه‌ای، ۵۰ دانشگاه دنیا مطالعه شد. در همان آغاز، شش رشتة کارشناسی مطالعات کشوری و منطقه‌ای و ۲۸ رشتة کارشناسی‌ارشد تدوین شد و در آغاز پیگیری این ایده، برنامة عملی روشنی با جزئیات کامل وجود داشت.

این ایده در سال ۱۳۸۰، با حضرت آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر حکیم جمهوری اسلامی ایران، طرح موضوع شد و مورد استقبال، تشویق و راهنمایی ایشان قرارگرفت. در سال ۱۳۸۳، دکتر محمدرضا عارف، در مقام معاون اول رئیس‌جمهور، این کار را تشویق کردند و دولت وقت از طرح تأسیس مؤسسة مطالعات آمریکا و اروپا در یکی از دانشگاه‌های برتر ایران حمایت کرد. دکتر عاملی این طرح را با دکتر رضا فرجی‌دانا، رئیس وقت دانشگاه تهران، در میان گذاشتند و با حسن نظر شورای دانشگاه، مسیر حرکت برای تیم مؤسس هموار شد.

مؤسسة مطالعات آمریکای شمالی و اروپا نقطة آغازین این حرکت بود که در سال ۱۳۸۳ در آپارتمانی کوچک و اجاره‌ای در خیابان طالقانی رسمیت یافت. یک سال پس از آن، نخستین دورة آموزشی با جذب دانشجو در رشتة مطالعات آمریکای شمالی و نقل مکان به کوچة بهشت در محلة امیرآباد برگزار شد. مؤسسه با حضور عالم فقید آیت‌الله عمید زنجانی، رئیس وقت دانشگاه تهران، در مکان جدید رسماً افتتاح و در همان زمان، تأسیس دانشکدة مطالعات جهان پیشنهاد شد. در این مقطع از فعالیت مؤسسه، در کنار رئیس آن استادانی چون دکتر حمید عبداللهیان، دکتر محمدباقر قهرمانی، دکتر محمرضا سعیدآبادی، دکتر سید محمدعلی موسوی، دکتر حسن حسینی و دکتر سید محمد مرندی به همراه استادانی از دانشگاه‌های خارج از کشور دروس رشتة مطالعات آمریکای شمالی را تدریس می‌کردن

سفارش ترجمه

لینک

موضوعات: عمومی

ديدگاه خود را بيان کنيد